Syrop klonowy w kuchni

Choć kanadyjska kuchnia nie jest specjalnie znana i wykorzystywana w dzisiejszym świecie, to jest w niej jeden produkt, który zna prawie każdy. Chodzi oczywiście o syrop klonowy, który stosowany jest do dań zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Jak powstaje, w jaki sposób można go wykorzystać i co warto o tymże syropie jeszcze wiedzieć?

Kanadyjskie złoto

Syrop klonowy często nazywany jest Kanadyjskim Płynnym Złotem. To określenie odrobinę ironiczne, z racji na opinię, szczególnie Amerykanów, według której Kanada poza hokejem i syropem klonowym nie ma większych, znaczących wyróżników. Jakakolwiek prawda by nie była, trzeba przyznać, że syrop klonowy jest produktem wyjątkowym. Poza wyrazistym, intensywnym smakiem, pochwalić się może wysoką wartością odżywczą. A to dlatego, że znajdują się w nim takie składniki odżywcze jak: witaminy z grupy B, magnez, cynk czy mangan. Syrop klonowy w przeciwieństwie do cukru nie posiada pustych kalorii (https://www.bee.pl/9191-syrop-klonowy), toteż może stanowić jego zdrowy zamiennik. Pamiętajmy jednak o tym, że wciąż w jego składzie znajduje się duża ilość sacharozy, a ta w większych liczbach nie jest korzystna dla naszego zdrowia.

Gdzie i jak?

Kanadyjskie Płynne Złoto wytwarzane jest głównie w prowincji Quebec. Jednak wieki temu, jeszcze przed kolonizacją Kanady i Stanów Zjednoczonych, jeszcze długo przed podróżą Krzysztofa Kolumba, syrop klonowy wytwarzany był przez ludy indiańskie. Produkt ten powstaje z klonów (przede wszystkim klonu czerwonego, czarnego, srebrzystego i cukrowego. Jednak, aby sok na syrop można było pozyskać, drzewa te muszą liczyć sobie minimum 30-40 lat. Przy tym roślinność w procesie pobierania soku nie jest niszczona i drzewa wykorzystywane mogą być w ten sposób przez wiele lat. Aby wyprodukować zaledwie 1 litr syropu klonowego potrzebne jest od 20 do 50 litrów soku z drzewa klonowego. Klasyczny syrop klonowy charakteryzuje się gęstą formą i złocistym kolorem (w barwie bardzo przypomina miód). Niemniej trzeba zauważyć, że dostępne są także inne wersje tego produktu – ciemniejsze i bardziej lepkie, o dymnym posmaku.

Syrop klonowy:

  • wytwarzany jest z wielu rodzajów drzewa klonowego (aby z takiego drzewa można było pobrać sok, to musi mieć co najmniej 30 lat)
  • cechuje się wysoką wartością składników odżywczych
  • w przeciwieństwie do cukru nie posiada pustych kalorii
  • świetny i zdrowy zamiennik cukru rafinowanego
  • nie należy spożywać go w nadmiernych ilościach (duża ilość sacharozy)
  • występuje w wielu kolorach i smakach (jaśniejszy jest delikatniejszy, ciemniejszy bardziej mocny, wyrazisty i dymny).
Jedzenie zdjęcie od freepik - pl.freepik.com